Starostlivosť o pleť v lete

.

Mastná pleť.

Na prvý pohľad sa zdá mastná pleť s takmer vždy lesknúcou sa pokožkou a rozšírenými pórmi  problematickejšia ako suchá, šupinatá pokožka. Okrem toho, mastná pleť má často za následok svetlý až žltkastý vzhľad.

Ale jedna vec je preukázaná: mastná pleť ma menšiu tendenciu tvorby vrások ako tá suchá.

  • Ako už bolo viackrát povedané, na čistenie mastnej pleti sa odporúčajú čistiace vody a emulzie vyrobené na biologickej báze. Tie nepodporujú nadmerné mazové žľazy.

Takže: Ako všetky typy pleti, aj mastnú pleť je potreba každý večer vyčistiť. Dvakrát týždenne by mala byť pleť ošetrená prostriedkami obsahujúcimi výťažky z mora a mandlí. Pre citlivú pleť je vhodnejší len výťažok z mandlí. Ten sa nanáša na tvár a krúživými pohybmi sa dôkladne vmasíruje do pokožky. Výsledkom je lepšia cirkulácia a sviežejší vzhľad pleti. 

 • Nakoniec sa pokožka ošetruje pleťovou vodou (z rastlinných extraktov, ktoré majú sťahujúci účinok) Tým sa prispieva k zmenšeniu pórov a pokožka sa dezinfikuje.

Denný krém pre mastnú pleť by mal obsahovať výťažky z rastlín a frakcie rastlinných olejov, ktoré pomáhajú k upokojeniu pokožky a normalizujú tvorbu kožného mazu. 

 • Nočný krém by mal obsahovať veľmi malé množstvo tuku. Najviac vhodné sú krémy a emulzie na báze chlorofylu, ktoré zabezpečujú dostatočnú hydratáciu a zachovávajú cenné látky. Ak je nočný krém nanesený na tvári asi pätnásť minút, je možné prebytočný tuk otrieť vatovým tampónom alebo vreckovkou.

 

 • Pri obzvlášť veľkých póroch, je vhodné použiť špeciálny krém, ktorý pokožku stiahne. Nanáša sa hneď ráno po ošetrení pokožky pleťovou vodou.

 

 • Ak nechcete, aby sa vaša pleť začala hneď po krátkom čase opäť lesknúť, používajte biologický make-up. Ten zanecháva na pleti matný vzhľad až po niekoľko hodín.

 

Ak sa vám začne pleť lesknúť počas dňa, máme pre vás tip ako to zamaskovať: Vezmite čistú papierovú vreckovku a jemne si ju prikladajte na lesklé škvrny. Samozrejme, dbajte na to, aby ste si nerozmazali make-up.

 

 • Aj pri mastnej pleti je dôležité „naparovanie“ a najmä biologický peeling a masky - aplikované v pravidelných intervaloch. Zároveň je potrebné poznamenať, že aj pri tomto type pleti hrajú veľkú úlohu strava, nedostatok čerstvého vzduchu a životné návyky.

.

Suchá pleť.

Suchá pokožka môže často po mnoho rokov vyzerať opäť ako normálna pleť. Jemné vrásky, ktoré vzniknú ešte pred 25. rokom života, najmä v kritických oblastiach okolo očí, dokáže kozmetička rozpoznať pomocou lupy.

 

Veľmi skoro môže suchá pokožku ukázať oveľa väčšie chyby. Zvlášť každodenný pobyt vo vykurovaných a umelo osvetlených miestnostiach môže mať nepriaznivý vplyv na hydratáciu pokožky. 

Ako teda vzniká suchá pokožka? Po prvé: môže to byť spôsobené nedostatkom tuku - to znamená, že mazové žľazy sú obmedzené vo svojej produkcii -  na druhej  strane, to môže byť nedostatok vlhkosti.

Dôkladná analýza pleti môže ukázať, o ktorý problém ide a tak sa zaháji správna starostlivosť.

Okrem čistiacich vôd či emulzií s vyšším podielom olejov môžete urobiť pre svoju pokožku ešte niečo viac? Najdôležitejšie odporúčania:

 

 • Pre dennú starostlivosť sú najlepšie krémy, ktoré obsahujú najmä prírodné zvlhčujúce látky. Tieto krémy je možné (za predpokladu, že nechcete nosiť make-up) naniesť na pokožku niekoľkokrát denne. Navyše môžete používať nočné krémy obohatené tukom a cennými vitamínmi. Väčšina nočných krémov obsahuje aj ďalšie faktory vlhkosti. 

Suchá pokožka by mala byť starostlivo sledovaná a malo by sa k nej pristupovať individuálne: Viete napríklad, že metabolické funkcie sú veľmi aktívne v nočných hodinách? To však môže mať za následok to, že v noci dôjde k zvýšeniu produkcie tukov. Ak tieto prejavy pociťujete, odporúča sa použiť v noci len ľahká hydratačná emulzia. Počas dňa potom môžete použiť krém, ktorý obsahuje viac tuku než vlhkosti.

Tieto rady sú všeobecné, ohľadne vašej pleti vám najlepšie poradí kozmetička.

 • Na suchú pleť sa odporúčajú nanášať špeciálne krémy pre tento typ pleti. Často sa dajú naniesť aj rozprašovačom priamo na pokožku. To je obzvlášť užitočné v priebehu dňa, kedy dodáte vašej pokožke svieži vzhľad počas niekoľkých sekúnd, a tiež ju chránite pred účinkami suchého vzduchu vo vykurovaných miestnostiach alebo v miestnostiach s umelým osvetlením.

 

 • Aj pravidelné hydratačné masky a obklady podporujú účinky krému. 

Aby sme to zhrnuli: suchá pleť potrebuje stálu starostlivosť. Vyhnite sa všetkému, čo môže vysušiť pokožku ešte viac, napr. práca s chlórovanou alebo tvrdou vodou.

 

A ešte jedna vec: Vždy používajte kvalitný make-up, najlepšie vo forme krému, v žiadnom prípade nepoužívajte kompaktné púdre. Nielen, že pleti dodávajú lesk, ale pre špeciálne ochranné krémy predstavujú ďalšiu bariéru, ktorú musia prekonať.

 

 • Ak sa zdržiavate často a dlho na slnku, okrem opaľovacích krémov použite na ochranu aj hydratačnú emulziu alebo mastnejší krém (najlepšie s ochranným slnečným faktorom).

 • Použitie dvoch produktov starostlivosti o pleť, sa odporúča ak je vaša pokožka veľmi suchá.

   

Okrem slnka a horúceho vzduchu škodia pokožke vo veľkej miere aj studený vietor a mráz.

Špeciálne ošetrenie pre suchú pleť v kozmetickom salóne je takmer nevyhnutné. Vhodná je aj strava bohatá na vitamíny.

Suchá pokožka je problematická, ale jej vzhľad sa môže výrazne zlepšiť, ak sa o ňu budeme náležite starať. 

Autor: PRIODY.sk